Kráľovský palác v Bruseli
 • Brusel – Belgická metropola je mesto plné malebných námestí, ktorým dominuje Grand Place s Guilt Houses. Nájdeme tu Palais de Justice, Parliament Building aj známy monument Atomium. Pre milovníkov umenia je tu galéria Leopolda Wilhelma alebo gobelíny Miraculous Draught of Fisches.

  A neverte tým, ktorí tvrdia, že Brusel je nudné mesto plné šedých budov a euroúradníkov. Mesto kde nájdete najlepšiu čokoládu na svete, či množstvo skvelých pivovarov proste nemôže byť nudné!

  Brusel sa nachádza v pomyslenom strede tejto západoeurópskej krajiny, obklopený holandsky hovoriacimi Flámami. Ako de facto hlavné mesto Európskej únie, by ho mal navštíviť každý Európan – s ponukou lacných leteniek od Ryanair by víkendový city break v Bruseli nemal byť problém.

  Brusel: Čo by ste mali vidieť
  Centrum mesta je šarmantné, príjemné a maličké. Staré mesto vlastne tvorí hlavné námestie a priľahlé uličky, pretože zvyšok mesta bol zbúraný pre potreby ministerstiev a výstavných budov v 19. storočí. Aj napriek tomu tu nájdete krásne zákutia a najmä hlavné námestie stojí za to.

  Hlavné námestie
  Hlavné námestie (Grand’ Place-Grote Markt) v Bruseli je najznámejšia turistická atrakcia mesta (spoločne s Atomiom a Manneken Pis) – samotné námestie je zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
  Okolo námestia sa rozpresierajú výstavné domy, ktorým dominuje radnica – s výškou 96 metrov. Námestie je známe aj svojou kvetinovou výzdobou – každé dva roky v auguste sa Grote Markt premení na obrovský kvetinový koberec z miliónov begónií.
  Určite ochutnajte gaufre de Liège-Luikse wafel – pravé belgické wafle s karamelizovaným cukrom nechutia nikde lepšie ako v Belgicku. Najlepšie nájdete práve na severo-východnom rohu hlavného námestia.

  Manneken Pis
  Len pár krokov od hlavného námestia nájdete symbol Bruselu – cikajúceho chlapčeka Manneken Pis. Belgičania pre postavičku z bronzu vytvorili množstvo oblečkov, takže vždy môžete Manneken Pisa vidieť v inom oblečení.

  Atomium
  Pozostatok zo Svetovej výstavy EXPO 58 a ďalší zo symbolov samotného Bruselu. 5 z 9 sfér sú otvorené pre verejnosť a vo vnútri nájdete rôzne výstavy, či vyhliadku na celý Brusel. Úplne navrchole sa nachádza reštaurácia. Atomium je otvorené denne od 10:00 do 18:00, vstupné je 11€.

  Ako sa sem dostanete (Metro 6 smer Roi Baudouin-Koning Boudewijn a vystúpte na stanici Heysel-Heizel, Atomium sa nachádza cca 5 minút od stanice)

  Mini-Europe
  Mini európa je obľúbenou bruselskou atrakciou pre tých, ktorí chcú navštíviť celú Európu bez cestovania. Nájdete tu miniatúry slávnych európskych pamiatok.
  Vstupné je 12,90€.

  Brusel: Pamiatky a atrakcie

5 novembra, 2015
Naposledy aktualizované:
 
© 2023 tripo.sk 82 // 0,280s. //